Zayıflama Sürecinde Yapılan En Büyük 5 Hata

Zayiflama-Surecinde-Yapilan-En-Buyuk-5-Hata

Zayıflama sürecinde yapılan bazı hatalar süreci zorlaştırabilir veya motivasyonunuzu kaybetmenize neden olabilir. İşte çoğu kişinin yaptığı en büyük hatalardan 5 tanesi:

  1. Her gün tartılmak

Tartıda eksi gördüğünüzde bu sizi motive etse de tersi bir durumda moralinizin bozulmasına ve hatta bazen tamamen motivasyonunuzu kaybetmenize bile sebep verebilir. Burada tartıyı etkileyen birçok faktör olduğunu unutmamalıyız. Ve tartıyı takıntı haline getirmekten vazgeçmeliyiz.

  1. Düşük kalorili beslenmek

Kendinizi aç bırakarak veya ihtiyacınızın çok altında kalori alarak beslenmek ilk başta kilo vermenize neden olabilir ama sonra kilo vermeniz durur ve metabolizmanızı da yavaşlatırsınız. Bu da sürecinizi zor bir hale getirir. Ayrıca yetersiz beslenmenin getirdiği enerjisizlik, halsizlik ve mutsuzlukta cabası

  1. Hiç egzersiz yapmamak veya gün içinde çok az hareket etmek

Kilo verme sürecinde beslenmemize bu kadar dikkat ederken fiziksel aktiviteyi de göz ardı etmemeliyiz. Düzenli egzersiz rutiniyle, kalori açığı oluşturarak kilo vermenize ve kas kütlenizin korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Sadece egzersiz de değil, gün içinde hareketsiz geçen zamanı azaltmanın da önemli olduğunu ve zayıflama sürecine destek olduğunu unutmamalıyız.

  1. Az su içmek

Yetersiz su içmek yapılan en büyük hatalardandır. Yeterli su içimi ile metabolizmanızı hızlandırabilir ve kilo vermenize destek olabilirsiniz.

  1. Sabırsız olmak

Belki de yapılan en büyük hatalardan birisi bu, sabırsız olmak. Aldığımız tüm kiloları nasıl 1 ayda almadıysak mesela, 1 ayda da vermeyi beklememeliyiz, bu gerçekçi bir hedef değildir. Burada hatırlamamız gereken nokta; aslında bunun bir süreç olduğu, önemli olan şeyin kısa sürede hızlı kilo kayıpları değil, süreç boyunca ideal ağırlık kayıpları ve hedefimize ulaştıktan sonra da kilomuzu korumak olmasıdır. Sabırlı olmak, zayıflama sürecinin en önemli parçasıdır.