Zayıflama Sürecinde Yapılan En Büyük 5 Hata – 2

Zayıflama Sürecinde Yapılan En Büyük 5 Hata – 2

Kilo verirken yapılan hataların birkaçından bir önceki blog yazımda bahsetmiştim. Genelde yapılan ve danışanlarımda ve çevremde de sıkça rastladığım birkaç hatadan daha bahsetmek istiyorum. Peki bunlar neler;

1) Aşırı stres yapmak

Aşırı stres yaparak vücutta kortizol hormonunun yükselmesine sebep olabiliriz ve bu da kilo vermenizi engellemekte ve zorlaştırabilmektedir. Stres yapmadan ve acele etmeden, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını hayatımıza dahil ederek ilerlememizin en doğru yol olduğunu unutmamalıyız.

2) Yetersiz uyku

Yetersiz uyku uyumak, vücutta kas oluşumunu engellemektedir. Ayrıca geceleri büyüme hormonunun yetersiz salgılanmasına neden olabilir ve bu da yağsız doku kütlesini azaltıp, yağ kütlesini arttırarak özellikle bel çevresi yağlanmasında artışa sebep olabilir. Çok geç saatlere kalmadan, daha erken saatlerde uyumayı ve günde 7-8 saat olacak bir uyku düzeni oluşturmayı hedefleyebilirsiniz.

3) ‘Battı Balık Yan Gider’

Bu düşünceye sahipseniz muhtemelen sizde ‘kaçamak’ olarak nitelendirdiğiniz bir şey yediğinizde tüm beslenme düzeninizi bozuyor ve ipin ucunu kaçırıyorsunuz. Bu yüzden de sürekli diyete gir çık modunda ilerliyor ve belki de hiç yol katedemiyorsunuz. Peki yasaklar ve kısıtlamalar olmadan, sevdiğiniz yiyecekleri de dahil ettiğiniz size özel hazırlanmış bir beslenme programı denemeye ne dersiniz ? Her şeyi yiyebileceğinizi bilmek ve yasaklamaların olmaması bu düşünce kalıbından çıkmanızda size yardımcı olacağını göreceksiniz.

4) Kendinizi kıyaslamak

Kendinizi sürekli başkalarıyla kıyaslamak stresinizi yükseltebilir ve motivasyonunuzu azaltabilir. Kilo verme sürecinin kişiye özel olduğunu ve herkesin farklı fiziksel özelliklere ve metabolizmaya sahip olduğunu unutmamalıyız.

5) Size uygun olmayan diyetler uygulamak

Sizin yaşam tarzınıza, beslenmenize ve vücudunuza uygun olmayan (örneğin başkalarının yaptığı veya tv/sosyal medyada gördüğünüz) diyetleri uygulamaktan mutlaka kaçının. Uyguladığınız beslenme programının size özel olması en iyi sonucu almak için önemlidir.