Yeme Davranış Bozukluğu Beslenme​

Home Yeme Davranış Bozukluğu Beslenme​

Diyetisyen Gizem Beyler Öz ile

Yeme Davranış Bozukluğu

 Yeme bozukluğu sadece bir beslenme sorunu değildir, daha çok yiyecekleri ele alış biçimi ve kişinin kendi bedeniyle olan ilişkisinin bozulmasıdır. Etkilenen insanlar; yeme davranışlarını aşırı derecede kısıtlar, güçlü bir şekilde kontrol eder veya davranışlarının kontrolünü tamamen kaybeder. Yeme bozuklukları çeşitli şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Yeme bozukluklarının ortak noktası, duygusal problemler ve düşük benlik saygısı ile ilişkili olmasıdır. Birçok hasta bilinçsizce yeme davranışıyla iç çatışmalarını çözmeye çalışır.

Davranış değişikliklerinin gizlenmesi ve ihmal edilmesi tüm yeme bozukluklarının özelliğidir. Tedavisi psikiyatri ve uzman psikolog öncülüğünde, hastalığın durumuna göre iç hastalıkları ve diğer tıbbi dallar ile iş birliğine geçilerek sürdürülür. Yeme bozukluklarını teşhis etmek için kilo ve boy oranı ile belirlenen vücut kitle indeksini kullanılmaktadır. Düşük VKİ, anoreksiya için tipiktir, yüksek VKİ ise tıkınırcasına yeme bozukluğu için tipiktir. Bulimia olan kişilerin genellikle normal bir VKİ’si vardır. Destekleyici psikoterapi görüşmeleri, ailenin tedaviye katılımı ve aile ile iş birliği önemlidir.

Yeme Davranışı Bozuklukları​​ Diyetisyen Gizem Beyler Öz

Diyetisyen Gizem Beyler Öz

Sağlıklı Beslenme Size Neler Katar

Daha fit Görünüş

Sağlıklı beslenme sayesinde daha fit bir fiziğe sahip olursunuz.

Size Özel Beslenme

Size özel beslenme programı ile daha hızlı forma ulaşırsınız.

Daha sağlıklı Yaşam

Sağlıklı beslenme size daha sağlıklı bir hayat sağlar.

Daha zinde Hayat

Spor ile beslenmenin birleşmesi size daha zinde bir hayat sağlar.

Diyetisyen Gizem Beyler Öz ile

Yeme Davranışı Bozuklukları

Hastalar çoğunlukla yeme bozukluklarının farkındadır, ancak hastalığı geç saatlere kadar anlamazlar ve tedaviyi reddedebilirler. Tedavideki ilk hedef genellikle tedaviye kapalı olan hastanın tedavi için iş birliği yapmasını sağlamaktır. Bilişsel davranışçı terapi yeme bozukluklarının tedavisinde iyi sonuçlar gösteren yöntemlerden biridir.

Yeme bozukluğu olan kişiler strese ve duygusal durumlara rahatsız bir yeme davranışı ile tepki verdiğinden, terapi onlara alternatif baş etme stratejilerini öğretmeyi amaçlar. Özellikle genç hastalarda aile yakınlarının terapiye dahil edilmesi önemlidir. Sağlıklı beslenme, yapılandırılmış öğünler ve porsiyon boyutları hakkında bilgi sağladığı için yeme bozukluklarında uzmanlaşmış beslenme tedavisi de yardımcı olabilmektedir. Bu noktada tüm işi biz göğüslüyoruz.

Yeme bozukluğu tedavisine ne kadar geç başlanırsa tedavisi o kadar zor olabilmektedir. Yeme bozukluğu tedavisi zaman alan bir tedavidir. Bu nedenle bizlerle iletişim kurmanız bu sorunu ortadan kaldırmak adına atılacak en iyi adımdır. 

Yeme Davranışı Bozuklukları İçin

Neden Beni Seçmelisin

Gerek yüz yüze, gerek online olarak sizlere belirlediğimiz koşullar altında her zaman hizmet verebilir çıktığın bu yolda yanında olabilirim. Arayın veya uğrayın tüm detayları canlı canlı camlı görüşelim.

Yüz Yüze Hizmet

Eğer imkanınız varsa sizleri ofisimizde ağırlamaktan mutluluk duyarız.

Online Beslenme Uzmanı

Ofisimize gelme imkanınız yoksa online olarak diyetisyen hizmeti verebiliriz.

Sağlıklı Beslenme

Unutmayın ki sağlık hayattır. Birlikte nasıl sağlıklı hayata kavuşacağınızı belirleyelim

Gizem Beyler Öz Blog

Bizi Takip Edin Eşsiz Tüyolara Erişin